Filtrační systémy pro jezírka

08.02.2019

Filtrační systém je nejdůležitější součástí zahradního jezírka a je třeba věnovat mu náležitou pozornost. Výběr vhodné filtrace do vašeho jezírka rozhodně nepodceňujte. Investice do kvalitní a správně dimenzované filtrace se vám vrátí v podobě celoročně čisté vody, snadné údržby a dále sníží vaše náklady a čas věnované údržbě jezírka.

Většina kvalitních filtračních systémů pracuje na principu mechanicko – biologické filtrace, kdy mechanická část vždy předchází biologické. Tyto části mohou být uloženy v jedné filtrační jednotce nebo odděleně v samostatných modulech. 

Mechanická filtrace - slouží především k zachycení nejhrubších nečistot jako jsou listy, zbytky krmiv, výkaly ryb a ostatní organické či anorganické částice. Účinná mechanická filtrace organických zbytků v systému je velmi důležitá, protože tyto zbytky jsou nositeli živin (N a P látek), které musí odbourat biologická část filtrace.

Nejlepší je, pokud jsou tyto zbytky co nejrychleji odstraněny, aby se živiny nemohly do systému dále uvolňovat. Nadbytek živin je totiž jednou z hlavních příčin růstu nepříjemných vláknitých řas a dalších problémů s kvalitou vody v jezírku.

Použitím mechanických předfiltrů značně odlehčíte biologickým filtrům, které nemusí být tak objemné.

Rozdělení mechanických filtrů neleznete zde.

 

Biologická filtrace - je nejdůležitější součást filtračního systému všech zahradních jezírek.

Je založena na činnosti bakterií, které jsou schopny z vody poutat a přeměňovat nežádoucí látky, čímž snižují tvorbu řas, zeleného zákalu a celkově zlepšují kvalitu vody v jezírku. Abychom dokázali využít maximální potenciál těchto bakterií, musíme mít dostatečně velikou filtrační jednotku. Tato jednotka by měla být naplněna kvalitními filtračními materiály s velkým povrchem, který nám zajistí potřebný prostor pro tyto užitečné bakterie.

Velikost biologické filtrace by měla odpovídat 5-10% z celkového objemu vody v jezírku. Pro představu, pokud máme jezírko o objemu 20 m3 s malým zarybněním, musíme počítat s filtrací o objemu 1m3 (1 000 litrů), při silnějším zarybnění potom 2 m3. Z tohoto důvodu dávejte pozor na velikost kupované filtrace, neboť výrobce často uvádí zavádějicí a poddimenzované údaje o velikosti jezírka, pro které je taková filtrace určená. 

Jako zdroj správných kultur těchto bakterií je vhodné vybrat z přípravků určených pro správné nastartování biologické filtrace. Pro optimální výkon filtrace je nutné tyto bakterie dodat na začátku každé sezóny, v jejím průběhu pak doplňovat vhodnými bakteriemi do teplejší vody. 

Typy biologických filtracií naleznete zde.

Všechny námi nabízené filtrace a materiály naleznete na našem eshopu.

Použití tzv. kořenových čističek (čištění přes kačírek osázený rostlinami) není vhodné řešení pro dlouhodobé udržení kvality vody v jezírku. Tyto zóny se časem zanášejí a nefunguje zde mechanicko-biologické čištění a z čistého jezírka se zanedlouho stává kalný rybník. Pro udržení kvality vody v jezírku nelze tento způsob doporučit.

Navštivte naše jezírkové centrum

Star-Fish Jezírkové Centrum je specializovaná prodejna orientovaná výhradně na zahradní jezírka. Nabízíme veškeré zboží potřebné pro chov ryb, stavbu a údržbu okrasných zahradních jezírek. Poskytujeme odborné poradenství založené na komplexních znalostech oboru.

Nabídka jezírkového centra

Navštivte nás nebo nám zašlete zprávu

Adresa

Star-fish jezírka s.r.o.
Chrudimská 146
530 02 Pardubice

IČ: 06577016
DIČ: CZ06577016
Spisová značka: C 40531 vedená u Krajského soudu v Hradci Králové

Map